1. Květy neoplachujte, jen je nechte chvíli rozložené na podložce a umožněte případným obyvatelům (černí broučci) utéct.
2. Převařte 2 l vody a nalijte ji do vydrhnuté a horkou vodou vypláchnuté sklenice.
3. Ve vodě rozmíchejte cukr a kyselinu citronovou.
4. Až nálev trochu vychladne, přidejte květy, jeden oloupaný citron nakrájený na kolečka a z druhého citronu přidejte už jen vymačkanou šťávu.
5. Nakonec přidejte droždí, vše důkladně promíchejte čistou lžící a snažte se květy s citrony co nejvíc potopit.
6. Sklenici zlehka zakryjte víčkem nebo plátýnkem s gumičkou. Limonáda potřebuje ke kvašení trochu dýchat. Dejte ji na okno a pro jistotu podložte hlubokým talířem.
7. Limonádu nechte kvasit na okně 24 hodin. (několikrát promíchat, potopit)
Je libo “burčák”? Kvašení se prodlužuje o 1-3 dny. Cukr se pomalu mění na alkohol. Průběžně míchejte, potápějte, ochutnávejte. Ale vždy jen čistou lžící! Pozor na plíseň! Právě u “burčáku” se může talíř pod sklenicí hodit, to aby vám sladká šťáva netekla po parapetu dolů, až se kvašení trochu víc rozjede :-)
8. Hotovou limonádu (“burčák”) slijte přes jemné sítko nebo punčochu do lahví a pořádně vymačkejte všechnu šťávu z květů i citronu. Uchovávejte v lednici!
Často se setkávám s tím, že lidé zaměňují názvy bezová/bezinková limonáda, šťáva, sirup,... Pojďme si v tom udělat jednou provždy jasno.
Jako bezové správně označujeme vše, co je vyrobeno z květů bezu černého. Tedy bezová šťáva, bezová limonáda, bezové želé, bezový sirup, bezový čaj atd. Výsledný produkt mívá světle žlutou až medovou barvu. Kvetoucí černý bez najdete od konce května do července.
Bezinky jsou plody bezu černého. Jsou to drobné černé kuličky - peckovice. Syrové nejsou moc dobře poživatelné, způsobují nevolnosti. Ale po tepelné úpravě jsou vynikající, úžasně barví do tmavočervena. Bezinkovou tak můžete mít šťávu, víno, likér, bezinky se přimíchávají i do džemů nebo čajových směsí.
P.S.: Bezinkový likér vám naservíruju koncem prázdnin :-)